Jakie są szczepienia na nfz?

Jakie są szczepienia na nfz?

Jeżeli mamy małe dzieci i nadal jesteśmy zaangażowani w szczepienia obowiązkowe, to z pewnością wiemy, że są takie za które musimy sami zapłacić i takie, które możemy mieć w ramach nfz, więc sami nie wydajemy na nie ani złotówki. Warto wiedzieć czym różnią się między sobą te szczepienia, tak abyśmy mogli podjąć całkowicie świadomą i zgodną z naszymi przekonaniami decyzję o tym, z których szczepionek chcemy skorzystać.

Podział na obowiązkowe i zalecane

Przede wszystkim, jeśli chcemy się dowiedzieć, które szczepienia przez nfz są proponowane, to musimy zajrzeć do szczepień obowiązkowych i zalecanych. Jeśli chodzi o te pierwsze, to właśnie one są bezpłatne. Skoro mają im być poddane wszystkie dzieci od dnia narodzin do ukończenia 19 lat, to takie szczepienia nfz musi oferować bezpłatnie. Tylko wtedy istnieje szansa, że rodzice będą szczepić swoje dzieci, bez względu na to czy pochodzą one z bogatego czy z biednego domu.

W przeciwnym razie, mogłoby się okazać, że te których rodzice są bogaci są szczepione, a te z biedniejszych domów nie, ponieważ brakuje na to pieniędzy. Jednocześnie trzeba tutaj pamiętać, że mamy jeszcze kalendarz szczepień zalecanych, które według lekarzy powinno się zrobić, jednak nie ma takiego obowiązku. Za te szczepienia należy już zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ one nie są oferowane przez nfz. To też powoduje, że nie wszyscy rodzice decydują się na to, aby z nich skorzystać.

Ale nie wszystkie obowiązkowe

Warto jednak wiedzieć, że nawet za niektóre szczepienia obowiązkowe będziemy musieli sami zapłacić, bo nie wszystkie są opłacane z nfz. Oni płacą za te, które chronią przed konkretnym wirusem.

To oznacza, że jeśli dziecko przy jednym szczepieniu, ma być zaszczepione przeciwko kilku chorobom, będzie musiało otrzymać kilka wkłuć, np. jedno na błonicę, tężec i krztusiec, drugie przeciwko polio, a trzecie przeciwko Hib. Ale jeśli nie chcemy, aby podczas jednej wizyty szczepiennej było kłute aż tyle razy, to możemy wykupić szczepionkę skojarzoną, która będzie w sobie zawierała wszystkie te wirusy. Wówczas dziecko zamiast 3 wkłuć otrzyma tylko 1, ale ta szczepionka nie będzie opłacona przez nfz. Za nią będziemy musieli zapłacić sami około 200 złotych przy każdej dawce. Warto się zastanowić czy chcemy skorzystać ze szczepionek proponowanych przez nfz czy płacić z własnej kieszeni.

Jedne i drugie są tak samo skuteczne i bezpieczne, jednak przy tych z nfz musimy pamiętać, że nasze dziecko będzie kłute więcej razy i to nie jednokrotnie podczas jednej wizyty.