Warto rozważyć szczepienia przeciw ospie
Chociaż w kalendarzu szczepień obowiązkowych znajduje się wiele różnych pozycji, które mają nas chronić przed groźnymi chorobami, to jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma tam wszystkich chorób zakaźnych, które występują i zagrażają dzieciom. Co więcej, nie ma tam nawet wszystkich tych, które pojawiają się najczęściej, a to dlatego, że niektóre z nich chociaż pojawiają się dość często, to jednak w większości przechodzone są stosunkowo łagodnie. Niestety, nie zawsze się tak dzieje, a to oznacza, że jeśli chcemy dziecku ograniczyć cierpień związanych z jakąś chorobą, to warto zobaczyć czy są na nią odpowiednie szczepienia. Tak właśnie jest w przypadku ospy wietrznej.
Zazwyczaj przechodzona jest łagodnie, ale możemy skorzystać ze specjalnych szczepień, zwłaszcza jeśli nie przechodziliśmy jej jako dzieci.
Co wiemy?
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest drogą kropelkową albo przez bezpośredni kontakt z chorym. Na początku na naszym ciele pojawia się czerwona wysypka, która zamienia się w pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem, one zamieniają się w krostki, a te z kolei wysychają i samoistnie odpadają. Trzeba wiedzieć, że ospą wietrzną zarażamy na 1 – 2 dni przed wystąpieniem wysypki i przez około 6 dni po jej pojawieniu się, dopóki wszystkie pęcherzyki nie pękną i nie zamienią się w strupki.
Dopiero wówczas przestajemy rozsiewać dookoła siebie wirusa i zarażać inne osoby. Zazwyczaj choroba ta przebiega łagodnie, czasami nawet możemy nie wiedzieć, że dziecko ją miało, bo nie będzie praktycznie żadnych objawów. Ale jeśli nie zostanie przechorowana i zachorujemy jako dorosły człowiek, to komplikacje mogą być poważne. Dlatego warto się zastanowić czy nie skorzystać ze szczepienia przeciw ospie, zwłaszcza jeśli jeszcze na nią nie chorowaliśmy.
Co o niej wiemy?
Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko ospie wietrznej, to powinniśmy wiedzieć, że zawiera ono żywe ale odpowiednio osłabione wirusy. Jeżeli ma być faktycznie skuteczne, to powinno być podane w dwóch dawkach i wówczas będziemy mieli pewność, że jego skuteczność będzie sięgała 95%. Szczepionka ta jest bezpieczna i wywołuje niewielkie powikłania, typu podwyższona temperatura czy obrzęk w miejscu wkłucia. Jednak nie można jej podawać osobom o obniżonej odporności, kobietom w ciąży czy tym, którzy mają nowotwory układu chłonnego.
Warto zobaczyć co można zyskać, jeśli poddamy się szczepieniu przeciwko ospie. Dzięki temu możemy sobie zaoszczędzić bolesnych komplikacji, jeśli do tej pory nie przechodziliśmy tej choroby.
Polecane artykuły
Czy mamy szczepienia 7 latka?
Jeżeli zajrzymy do kalendarza szczepień obowiązkowych, a następnie do tego ze szczepieniami zalecanymi, to szybko zauważymy, że jest ich tam dość sporo. To oznacza, że bardzo łatwo można się pomylić we wszystkich szczepieniach i terminach, dlatego właśnie powinniśmy albo sobie zapisać te najważniejs
Czym są szczepienia acelularne?
Często mówi się o różnych szczepieniach, jednak prawda jest taka, że nie wszyscy próbują bliżej zapoznać się z tym zagadnieniem. Przyjmują, że skoro część szczepień jest obowiązkowa to należy im się poddać, ewentualnie sprawdzają jakie są możliwe powikłania, aby wiedzieć na co być przygotowanym. Jed